Св. мъченици Прокес и Мартиниан († 11 април, ок. 67)
Светите мъченици Прокес и Мартиниан отначало били езичници и изпълнявали длъжността на надзиратели в Мамертинската тъмница, която се намира в Рим.
В тази тъмница били затворени заради проповядването на християнството светите апостоли Петър и Павел. Като видели чудесата, извършени от апостолите в тъмницата, Прокес и Мартиниан повярвали в Христа; а когато апостол Петър, след като се помолил, нарисувал Кръст на Тарпейската скала, и от планината избликнала вода, от нея се кръстили не само Прокес и Мартиниан, но и всички останали, затворени в тъмницата, на брой 47 човека.
След като повярвали в Христа и приели свето кръщение, Прокес и Мартиниан пуснали апостолите от тъмницата. Но Сам Господ се явил на апостол Петър по пътя, когато напускал Рим, и му казал, че Той отива, за да бъде отново разпънат, като с тези думи го накарал да се върне в Рим, където войниците пак го заловили.
Междувременно доложили на Павлин, началника на Прокес и Мартиниан, че те са станали християни. Павлин повикал светиите при себе си и започнал да ги увещава да оставят християнството; когато те му възразили и похулили идолите, той заповядал да ги бият по устата. После, когато и след новите, колкото настойчиви, толкова безплодни и напразни увещания, светиите останали твърди в своето изповядване, ги покачили на дърво за мъчения, жестоко ги рязали с остри оръжия и прогаряли с огън слабините им. Но светиите мъжествено претърпели всичките страдания, в които една римска жена, на име Люцина, ги утешавала и ободрявала.
А Божието наказание не закъсняло да постигне безбожния мъчител. Павлин, който издал заповедта да се измъчват светиите, веднага бил наказан от Бога; като загубил лявото си око, измъчван от зъл дух, след три дена умрял. Синът на Павлин настоял пред префекта на Рим веднага да отведат светите мъченици на смърт и затова те били посечени зад стените на град Рим през 67 година. Споменатата Люцина взела светите им тела и ги погребала с подобаващи за светите мъченици почести.
Източник: http://pravoslavenhram.com/